First Baptist Church of Siler City, NC
Friday, September 21, 2018
Search this site.View the site map.
North American
Mission Board
 
 
INVOLVED IN CHURCH LEADERSHIP?
BIBLE STUDY
SIMULCASTS
SHOPPING
 
 

 

Bible Search

Add Bible to your site

Our Leadership 2018

 

COMMITTEES, COMMITTEE MEMBERS AND LEADERS

 January-December 2017

 Deacon Ministry 

2018 2019
2020
 
 Linda McMasters  David Beaver  Gary Adkins
 Bill Hamilton  Clint Fields  John Eldridge
 Wade Holder  Gay Fulbright  Sherlynn Powell
 Steve Marsh  Diane Whitehead  Ed Spence

 

Church Officers/Committees

 
Church Clerk: Cecilia Grimes
 
Church Treasurer:  Treasurer: Tommy Emerson 
                               Assistant Treasurer: Geraldine Snider
 
Church Historian: Tommy Emerson & Cecilia Grimes
 
Church Librarian:  Linda McMasters
 
Lifetime Trustees: Tommy Emerson (Chair), Jack Moody, Judy Morris, Paul Powell, Ed Spence
 
Messengers to Sandy Creek Association: Peggy Hall, Frankie Mueller, Geraldine and Mahlon Snider
  
Web Site Coordinator: Sherlynn Powell
 
Women on Mission Coordinator: Diane Whitehead

Sound and VIdeo: Paul Powell; Assistants: Caleb Reeves, Cullen Capehart
 
 
Committees
Baptism: Jo Duckworth; Becky & Jimmy Lane; Paula and David Reeves
 
Baptist Men: Wade Holder

Church Hostesses:
Bereavement Dinner: Marie Marsh (Chairperson), Matilda Carter, Gwen Holt, Joan Tillman, Faye Ward, Jerry Ward, Joan Webster
 
Other Meals/Special Occasions:Faye Ward(Chairperson),Matilda Carter, Gwen Holt, Joan Tillman
 
Tables/Chairs Set-Up: Stephen Grimes, Don Ludington, Billy Petty
 
Finance: John Grimes (18), Sherry Kidd (18),  Barbara McMasters (18), Gary Adkins (19), Frankie Meuller (19), David Reeves (19), Barden Moody (20), Joan Tillman (20),
     Faye Ward (20)
 
Foyer Bulletin Board Assignments
     Jan., Feb., March: Sonya Dunn
     April, May, June: Kelly Eldridge
     July, August, Sept.: Lisa Dark, Nancy Harris
     Oct., Nov, Dec.: Loretta Batchelor, Diane Whitehead
 
Heritage Room and Prayer Room: Jo Duckworth, Kelly Eldridge
 
Homecoming: Anna Emerson, Becky Spence, Cecilia Grimes
 
House and Grounds: Paul Powell(Chairman), Steve Marsh (Co-Chair), Mike Holt (consultant), Stephen Grimes, Wade Holder, Wanda Ingold, Brian Jordan, Roy (Buster) Jordan, Barden Moody, Earl Phillips, Ed Spence, Jerry Ward
 
Lord’s Supper: Jessica Fields, Yvonne & Billy Petty, David and Paula Reeves
 
Men’s Breakfast: Wade Holder (Chairman), Steven Andrew, Mack Gee, Jimmy Lane 
  
Nominating: Clint Fields (18), Joan Webster (18), Billy Cockman (19), Yvonne Petty (19), Matilda Carter (20), Rachel Cox (20)
 
Personnel: Deacon Representative: Steve March (18) Gay Fulbright (19)
                  Finance Representative:  Sherry Kidd (18) Joan Tillman (20)
                  At Large: Sam Williams ('18)
 
Sanctuary Flowers: Gwen Holt, Cindy Shaw, Missy Davis
 
Senior Ministry: Jo Duckworth, Missy Davis, Jim Davis
 
Transportation: Charles Marsh,Steve Marsh
 
Transportation Drivers: Loretta Batchelor, Kelly Eldridge, Clint Fields, Jim Davis
 
Ushers
Team I: Steve Marsh & Art Kennedy (Co-Chairmen),
John Eldridge, Mack Gee, Wade Holder, Billy Kidd, Charles Marsh, Lee Moody, Earl Phillips, Mahlon Snider, Jimmy Warfford
 
Team II: Wayne Ellington & Harold Poteat (Co-Chairmen), Jimmy Lane, Mike Ludington, Brad Marsh,  Barden Moody, Jeff Phillips, Paul Powell, Allen Rives
 
Vacation Bible School: Jessica Fields
 
Youth: 
 
Community Ministry:  Linda McMasters (Facilitator), Missy Davis